BELÉPÉS
REGISZTRÁCIÓ
ELFELEJTETT JELSZÓ
KATEGÓRIÁK
ELŐZŐ KÉP
| | egyéb
KÖVETKEZŐ KÉP
  • Feltöltve:
    2015. augusztus 13. 13:31
  • érzékenység: ISO 800
  • fókusztávolság: 24 mm
  • objektív: 24-1200
  • rekeszérték: f2.8
  • zársebesség: 30s
  • Készítés helye (ország): Magyarország
  • Készítés helye: Döbrönte
  • Készítés ideje : 2015-08-12
Szent Lőrinc könnyei után kutatva

Sziasztok! Első asztrofotó próbálkozásom. Hullócsillagot szerettem volna lencsevégre kapni. (egy sikerült is, de értékelhetetlenül zajos lett). Szeretnék építő jellegű kritikákat kapni, hogy jobb képek készüljenek. Nem profi géppel dolgozom, de úgy érzem még a kis bridge gépemben is vannak lehetőségek, amiket nem tudok egyedül kihasználni. Továbbá arra szeretnék választ kapni, hogy hogyan tudok zajmentesen tömöríteni? Mert ez a kép is sokkal tisztább eredeti minőségében. Köszönöm! 

A képek értékeléséhez és az értékelések
teljes szövegének elolvasásához be kell lépnie!

BELÉPÉS

Ha még nincs felhasználóneve, akkor regisztráljon egyet.

2015. augusztus 17. | 11:25 | LazacTomi

Szervusz!
Egy bridge géppel sajnos nagyon nehéz zajmentes képet készíteni éjszaka; ahogy írták már előttem, ISO800-on általában láthatóan zajos már a kép. Sajnos a szenzor mérete és érzékenysége nem engedi meg, hogy relatív rövid záridővel (25 sec. vagy alatta) olyan képet csinálj, amin sok csillag, esetleg a tejút látszódik.

Ám az asztrofotózás nem csak ebből áll; neked kifejezetten az ún. startrail-ek (azaz csillagösvények) fotózását ajánlanám. Bikázd fel nyugodtan az ISO-t akár 1200-ig, itt most nem számít ha láthatóan zajos a kép, ugyanis ha csinálsz 200-250 képet és stack-eled őket, akkor elmosódik a háttér, és maximum az előtérben látható mozdulatlan tárgy/tárgyak lesznek zajosak (ezt pedig lehet kompenzálni Photoshopban több féle módon is).

Ezzel a módszerrel még kisebb szenzorú géppel is látványos képeket lehet csinálni a csillagokról; szerintem mindenképp próbáld majd meg. :)

U.i.: Photoshop-hoz van egy nagyon jó zajszűrő plugin. Noise Ninja a neve. Mindenképp érdemes lenne beszerezni.

adamsan91 válasza:
Köszönöm szépen!!! :)

2015. augusztus 14. | 05:23 | Szondi György

Hello!
Az ilyen képek receptje a jó témaválasztás. Az előtérbe mindenképp keress valami egyszerű témát. És lehetőleg helyezd el valamilyen kompozíciós elv alapján a képkockán. Érdemes minél hosszabb zaridőt, és nagyobb rekeszt használni. Bizonyos 600 as szabály alapján kiszámítható hogy mennyi ideig exponálhatsz egy képet, anélkül, hogy bemozdulnának a csillagok. 600/fókusz távolság. Arra figyelj hogy a hosszú zaridővel növekszik a hosszú expós zaj. Ha RAW formátumban fotózól utólagosan is tudsz zajt csökkenteni. Én a Photoshop Camera RAW programot használom. Nekem bejött, de lehet hogy vannak jobb megoldások is.
További jó kísérletezést!
Ui: A vadállatokkal vigyázz!

Üdv: Gyuri

adamsan91 válasza:
Köszönöm! Kimondottan hasznos dolgokat írtál, megfontolandó. Köszönöm, hogy szakítottál időt rám és a képemre! :)

2015. augusztus 13. | 20:48 | harmincas

A technikai részletektől eltekintve azt tudnám javasolni, hogy ne csak a csillagokra figyelj, mert önmagában azoktól nemigen lesz jó a fotó. Mindig keress valami érdekes vagy szép előteret is (legalább egy magányos fát vagy szénaboglyát), amit valami gyengébb fényforrással pár másodpercig megvilágíthatsz.

adamsan91 válasza:
Köszönöm, hogy szakítottál időt rám és a képemre! :)

2015. augusztus 13. | 17:45 | dmcdmc

akkor legalább neten nézz utána a zajszürésnek, számos hasznos modszert lehet találni, amivel azért javithatsz a kép minőségén.

adamsan91 válasza:
Rendben, köszönöm! :)

2015. augusztus 13. | 16:44 | dmcdmc

Szia!

Nem akarlak elkeseríteni, de sajnos az asztrofotózás azért nem ilyen egyszerű.
Tipikusan a Bridge gépek 800-as ison már bizony elég zajosak. Így ezzel a ténnyel zajszűrésen kívül nem igazán tudsz mit kezdeni.
Még a felső kategóriás cropos tükörreflexes gépek is csak komoly utómunkával lehet elérni a kívánt, látványos eredményt. Van itt egy kollega, aki szép, és látványos képeket hoz össze asztro tekintetében, de ő is nagyon erős utómunkát alkalmaz, és többszörös szelektív zajszűrést végez. egyszerű nick (érdemes a képeit megnézni), egyébként aki ezzel foglalkozik.
Ezen felül nagyon fontos a komoly, jó fényerejű optika is hozzá, mert minél jobb a fényerő ugye, annál kisebb ISO kell. Ez a bridge gépen, ahol relatíve nagyon pici a szenzor, majdnem lehetetlenség.
Szóval, igazán minőségi munkát ezzal a Bridge géppel én szerintem nem fogsz tudni elérni.

A másik kérdésedre válaszolva, szerintem már a kérdésed is rossz. Ugyanis a képet nem tömöríteni kell, hanem lekicsinyíteni, és lehetőleg minimálisan tömöríteni rajta. Én 95%-nál jobban egy képen nem tömörítek, mert elkezdi a részleteit elveszteni, zajosodni, szétesni..
Egy ilyen fotónál inkább a méreten kicsinyítenék le, és hagynám 100%-on a tömörítést, egy picit se rontsak rajta.
Nem tudom, használsz -e, és ha igen, milyen szerkesztőt használsz. Én photoshopot. A legjobb módszer, ha webre akarsz feltölteni fotót, a safe for web opció a photoshopban. Ott tudsz tömörítést állítani, méretet, látod, hogy a végeredmény mekkora méretű lesz kbyte/mbyte-ban.
Emellett kitörli az exif adatokat, amivel további méret csökkentést lehet elérni, persze minimálisat, de azzal is spórolsz.
Szóval, ha van PS, én mindenképp azt ajánlanám a képek lekicsinyítésére, webre való publikálásra.

adamsan91 válasza:
Köszönöm a részletes választ. Nagyon hasznos dolgokat mondtál nekem, ettől függetlenül saját célra ilyen és ehhez hasonló minőségű éjjeli fotókat továbbra is szeretnék gyártani, mert jó érzés volt azt az egy szem hullócsillagot is lencsevégre kapni. Ígérem, a fotozz.hu közönségét megkímélem az ehhez hasonló képekkel :D